Pirmieji žingsniai
Ugdant sutrikusios regos ir klausos vaikutį
SAVITARPIO SANTYKIAI
Meilė
Jūsų vaikas nori jausti meilę, tada kai glaudžiate jį. Glostykite, bučiuokite, būkite labai meilūs jam. Būkite ramūs, nenervingi su juo.
Kvapas, lietimas
Kvėpinkitės tais pačiais kvepalais. Jei įmanoma, bendraukite su vaiku visada su tos pačios medžiagos rūbais ( geriausia prijuoste). Tai padės vaikui atpažinti jus.
Kiekvieną kartą ( kelis kartus per dieną) kalbėti, dainuoti, tiesiog būti su vaiku. Tai „intensyvi žaidimo terapija“.
BENDRAVIMAS
Stebėkite visus būdus, kuriais vaikas galėtų bendrauti su jumis. Pirmiausia, bandykite atskirti verksmą, kai jis alkanas, kai jam nepatogu ar jis tik vienišas. Tada stebėkite, ar keisis jo elgesys kai jūs paliečiate kūdikį, kalbinate jį, pučiate jam į veidą. Leiskite jam įsitikinti, kad tai jūs pagal kvepalus. Stebėkite, ar jis sujuda į jūsų pusę, ar palieka ramus, tarsi ko laukdamas. Pasvarstykite, ar jam patinka bendrauti su motina. Atsakykite jam į galimus ženklus (signalus) apkabindami. Leiskite jam jausti, kaip jūsų veidas keičiasi juokiantis kartu su juo. Tuo būdu vaikas suvoks, kad jūs supratote jo ženklą, signalą.
Ankstyvasis bendravimas tarp motinos ir vaiko remiasi akių kontaktu ir veido išraiška. To nepritaikysite kurčneregiui vaikui. Mes turime ieškoti kitų dalykų, kurie praneštų apie mus vaikui jam suprantamu būdu.
Klausymas
Kalbėkite su savo vaiku taip, tarsi jis girdėtų jus, kalbėkite apie jį patį, apie tai, ką darote jam, kaip mylite jį. Kalbėkite emocionaliai. Kodėl reikia kalbėti su vaiku, net jei jis labai neprigirdi? Visos mamos kalbina savo vaikus, nors kūdikiai nemoka jokių žodžių: jie išmoksta kalbėti tik todėl, kad mes kalbiname juos. Nors vaikas ir negirdi, bet jis daug ką gali suprasti iš tono, kūno judesių, veido ir gerklės vibracijos. Tuo būdu jis daug apie jus sužinos. Kalbindami kūdikį mes tikimės, kad jis kada nors girdės kalbą ir dabar tam turi ruoštis.
Pirmieji ženklai
Kai jūs tariate žodį „mama“ ar vaiko vardą, tarkite labai pabrėžtinai, emocionaliai. Kai sakote „mama“ – imkite jo ranką ir švelniai plokite per savo krūtinę. Kai tariate vardą „Milana“ švelniai tapšnokite jo krūtinę. Kol kas tai bus signalai „aš“ ir „tu“.
VIBRACIJA
Kartais laikykite vaikučio galvą priglaustą prie gerklės, kad jums kalbant vaikas jaustų vibraciją. Tokia poza vaikui naudinga suvokti kalbą, daugiau sužinoti apie jus, o gal jam bus tiesiog malonu jausti širdies plakimą, kurį jis girdėjo prieš gimdamas.
REGĖJIMAS
Kalbėti su vaiku reikia arti prikišus galvą, veidą, kad jis jaustų oro dvelkimą. Jei vaikas turi nors menkiausią regėjimo likutį, svarbu pripratinti žiūrėti į kalbantįjį ar nors ta kryptimi. Tam tikslui reikia:
- Naudoti labai ryškius lūpdažius,
- Nešioti akinius( galima tik rėmus) su sidabro ar aukso spalvos rėmais,
- Ryškų, blizgantį segtuką plaukuose,
- Naudoti lempą, kuri apšviečia veidą,
- Dėvėti ryškų lankelį plaukams.
Motinos instinktyviai pasirenka tokią bendravimo poziciją, kad vaiko ir jos akys būtų vienoje tiesėje.
Maitinant buteliuką reiktų laikyti taip, tarsi vaikas jį matytų. Turime vaiką pratinti suktis ta kryptimi, iš kur kalbame.
MAITINIMAS
Maitinti reiktų reguliariai, kad vaikas priprastų prie reguliarių įvykių.
Ženklas
Prieš maitinimą palieskite švelniai vaiko lūpas. Tai bus pasiruošimas ženklui „maistas“.
Kvapas
Prieš maitinimą duodame pauostyti, tada liečiame lūpas ir maitiname.
JUDESIAI
Ženklas
Prieš pernešdami vaiką iš vienos vietos į kitą, švelniai palieskite ranką. Toks ir bus ženklas. Atminkite, kad staigūs, greiti judesiai kurčneregį gali gąsdinti.
ĮPROČIAI
Laikykite vaiką skirtingu būdu prieš maitinimą, prieš maudymą, prieš rengimą. Jei elgsimės vienodai, vaikas nežinos, ko turi laukti. Tai neturi tapti monotonija.
Maudymasis
Turi tapti malonumu. Vonia visada šilta, vanduo nei per šaltas, nei per karštas. Maudyti visada toje pačioje vietoje, kad vaikas žinotų, kas kokioje vietoje vyksta.
Ženklas
Jei vaikui duosime pauostyti ir prausime jį gerai kvepiančiu muilu, jis ilgainiui supras, ką tai reiškia.
Kūno suvokimas
Prieš ar po maudymosi, kai vaikas nuogas, reiktų jį švelniai masažuoti, kalbėti apie tas kūno dalis, kurias liečiate. Tai padės jam priprasti būti liečiamas. Guldykite vaiką ant pilvo aprengiant ir nurengiant ir per masažą. Reikia, kad jis priprastų gulėti ant pilvo.
Miegas
Vaikas turi turėti nuolatinę miego vietą. Laikas, kai jo niekas nekelia ir bus jam nakties miegas. Dieną būtų gerai, kad jis miegotų ne toj pačioj vietoj, kur naktį.
Tualetas, vystyklų keitimas
Prieš atsegdami segtukus, kad pakeistumėte vystyklą, švelniai braukite per šlaunis žemyn. Palieskite šlaunis vėl kai dedate švelnų vystyklą. Toks ir bus ženklas.
Rengimosi ženklai
Švelniai palieskite tą kūno dalį, kurią rengsite. Jei mausite kojines, perbraukiat rankomis kojas ir sakot „Aprengsim kojas“. Jei ruošiatės užmauti kepurę, perbraukiat per galvą ir sakote „Ant galvos“ . Taip darome tam, kad vaikas negali matyti rūbų.
ŽAIDIMAS
Jūsų vaikas dar negali žaisti tikrąją to žodžio prasme. Tačiau bendraudami su juo, laikykite rankas, plokite katučių, trinkite delnus. Gal jis įsikibs į jūsų pirštą. Jūsų rankos kartu su vaiko rankomis ir bus pagrindinis instrumentas tolimesniam mokymuisi. Jis turi išmokti leisti paimti jo rankas.
Kol kas tik tiek.
Jei turite klausimų – skambinkite
+37067996596
Dalia Taurienė